flickrlinkedin

Za knihy utratí ročně většina Čechů částku do 1000 korun

Za knihy utratí ročně většina Čechů částku do 1000 korun

 

- Podle exkluzivního průzkumu* společnosti Tesco nakupují Češi nejčastěji knihy v knihkupectví, přes internet nebo v hypermarketu. Ročně za ně utratí částku do 1000 korun.-

 

Praha, 19. dubna 2016 – Kniha je vítaným společníkem většiny z nás. Nejčastěji se jedná o klasickou papírovou knihu, moderní čtečky knih aktivně využívá jen malé procento Čechů. Za knihy ročně utratíme částku nepřevyšující 1000 korun, jen 3 % z nás pak ročně za knihy utratí více než 5000 korun. Tak jako tak je kniha nedílnou součástí v našich životech, o čemž svědčí, že má i svůj vlastní den. Ten připadá na tuto sobotu 23. dubna. Společnost Tesco se jej rozhodla podpořit slevovou akcí 20 % na veškerý knižní sortiment, a to po celý víkend 22. – 24. 4. Sleva se bude vztahovat i na již zlevněné tituly. V nabídce se objeví nejen známé tituly, ale také novinky a interaktivní knihy pro děti.

 

Nejpreferovanější volbou českých čtenářů stále zůstávají klasické papírové knihy (79 %), vyplývá to z údajů průzkumu společnosti Tesco. Moderní technologie nemají zatím na četbu knih zásadnější vliv, čtečky knih aktivně používají jen 4 % Čechů, 3 % pak pro čtení využívají jiná mobilní zařízení, 14 % Čechů pak knihy vůbec nečte.

Jako místo nákupu volí většina Čechů (57 %) klasická knihkupectví, 35 % si nakupuje knihy on-line přes internet, 22 % si knihy raději půjčí v knihovně a 17 % Čechů pak knihy zakoupí v hypermarketu. Z průzkumu také vyplývá, že ve většině případů (66 %) neutratí Češi ročně za knihy částku vyšší než 1000 korun. 23 % Čechů se pak vejde do částky 2000 korun, 7 % si vystačí s částkou do 5000 korun a jen 3 % pak ročně za knihy utratí více než 5000 korun.

Kniha je často i jasnou volbou v případě nákupu dárku, celých 93 % Čechů kupuje knihy jako dárek. Češi si ale nejraději kupují knihy sami pro sebe (69 %) nebo pro děti (60 %) a pro příbuzné (51 %).

 

Sortiment knih je vítaným doplňkem celkové nabídky obchodů Tesco. Zákazník si při nákupu potravin může pohodlně vybrat i ze širokého sortimentu nepotravinového zboží včetně knih. „V nabídce máme přes 1800 knih, konkrétní výběr vždy záleží na velikosti obchodu,“ říká Žaneta Dušková, nákupčí knih společnosti Tesco a dodává: „Téměř polovinu knih z naší nabídky tvoří ty pro děti.“ Nabídka je pravidelně doplňována o knižní novinky. Výběr nejprodávanějších knih je pak dostupný i přes službu Tesco – Potraviny on-line. Vaší oblíbenou knihu si tak můžete objednat společně s vaším nákupem z pohodlí domova na itesco.cz

 

 

* Průzkum společnosti Dunnhumby pro Tesco se uskutečnil v únoru 2016. Účastnilo se jej 450 respondentů.