flickrlinkedin

Tesco ve střední Evropě bojuje proti plýtvání potravinami

- Zákazníci obchodů Tesco v České republice, Polsku, Maďarsku na Slovensku podpořili prostřednictvím potravinových sbírek lidi v nouzi. -

Na konci roku 2015 podali zákazníci Tesco napříč střední Evropou pomocnou ruku a darovali potravinovým bankám během potravinových sbírek celkem 419 tun potravin. Společnost Tesco v České republice se do Národní potravinové sbírky zapojuje od roku 2013, kdy se navíc stala jejím iniciátorem. Stejně jako v předchozích letech Tesco navýšilo dar svých zákazníků o 20 procent. Celkový objem vybraných potravin v zemích stření Evropy, kde Tesco podniká, vystačí na 1 046 088 porcí jídla pro potřebné.

Milion porcí jídla pro lidi v nouzi

Třetí ročník Národní potravinové sbírky se konal ve spolupráci s Českou Federací potravinových bank v sobotu 21. listopadu 2015. Během jednoho dne darovali zákazníci v 93 obchodech Tesco po celé republice celkem 103 tun trvanlivých potraviny, což vystačí v přepočtu na 256 700 porcí jídla.

„Toto neuvěřitelné úsilí dokazuje, že i malá pomoc může mít pro lidi v nouzi obrovský význam. Společná kampaň 547 obchodů Tesco ve střední Evropě a našich zákazníků v regionu přinesla potravinový dar, který znamená více než milion porcí jídla. Tento skvělý výsledek ukazuje, čeho umíme dosáhnout společně. Jsem skutečně hrdý a velmi vděčný našim zákazníkům a kolegům stejně jako potravinovým bankám a dobrovolníkům,“ dodává David Morris, generální ředitel Tesco pro střední Evropu.

Martin Lupa, manažer společenské odpovědnosti společnosti Tesco vysvětluje: „Národní potravinová sbírka znamená příležitost a zkušenost jak pro charitativní organizace a zúčastněné dobrovolníky, tak pro lidi žijící na hraně existenčního minima, kteří pomoc přijímají. Radost těchto lidí, když potravinové dary dorazí, je tím největším poděkováním.“

Boj proti plýtvání potravinami

Potravinové sbírky však nejsou pro společnost Tesco jedinou oblastí zájmu. Prevence plýtvání potravinami je jedním z klíčových pilířů, na které se Tesco v rámci své společenské odpovědnosti zaměřuje nejen celosvětově, ale i v České republice. Na globální úrovni se společnost aktivně zapojila do Programu OSN pro životní prostředí, účastní se kampaní Think.Eat.Save a je součástí projektu European Fusions. V České republice kromě spoluorganizace Národní potravinové sbírky Tesco spolupracuje s Českou Federací potravinových bank a aktivně se snaží předcházet vzniku potravinového odpadu. „Do pravidelné celoroční spolupráce s Potravinovými bankami se zapojilo již více než šest desítek našich hypermarketů a za dobu naší spolupráce jsme darovali více než 62 tun potravin,“ upřesňuje Martina Šilhánová. V letošním roce se Tesco již podruhé stalo generálním partnerem a spoluorganizátorem konference FOOD WASTE 2015 zaměřené na boj proti plýtvání potravinami. Zde také Tesco deklarovalo svůj cíl napříč byznysem ve střední Evropě, že nebudou vyhozeny žádné potraviny, které mohou být zkonzumované. Veškeré potravinové přebytky Tesco daruje Potravinovým bankám a charitativním organizacím, aby pomáhaly lidem v nouzi.

Doposud Tesco ze 197 svých obchodů napříč střední Evropou darovalo potravinové přebytky v celkovém objemu 4,3 milionu porcí jídla pro rodiny v nouzi.

Tesco v ČR

  • Spolupracuje s Potravinovou bankou od roku 2013.
  • Darovalo již více než 300 tisíc položek, což představuje přes 70 tun trvanlivých potravin, stačilo by to na přípravu 175 000 porcí* jídla.
  • V září 2015 odstartovalo pilotní projekt darování ovoce, zeleniny a pečiva z 15 hypermarketů v Praze, Brně a Ostravě. Za dobu pilotu Tesco darovalo již více než 30 tun čerstvých potravin.