flickrlinkedin

Třetí Národní potravinová sbírka: Zákazníci mohou darovat potraviny v 93 obchodech Tesco

- V sobotu 21. listopadu bude v Česku probíhat třetí ročník Národní potravinové sbírky. Od 8:00 do 20:00 mohou lidé darovat trvanlivé potraviny například v 93 prodejnách Tesco. -

Darování potravinových přebytků není jen záležitostí velký společností, zapojit se mohou i občané. Ideální příležitost budou mít v sobotu 21. listopadu, kdy bude v Česku probíhat již třetí ročník Národní potravinové sbírky. Tesco bylo jedním z iniciátorů této sbírky a zapojí se do ní i letos. Zákazníci tak budou moci v 93 obchodech Tesco po celé republice třetí listopadovou sobotu od 8:00 do 20:00 zakoupit potraviny, které mohou následně prostřednictvím Potravinové banky rozděleny lidem v nouzi.

Tesco dar navýší o dalších 20 %

Veškeré potraviny, které se během sobotní sbírky vyberou, poputují přednostně do charitativních organizací poskytujících pomoc zejména seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětem z dětských domovů. Organizátorem sbírky je i letos platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Potravinovou bankou a Armádou spásy. Společnost Tesco celkový dar svých zákazníků navýší o dalších 20 procent.

Společnost Tesco od roku 2013 úzce spolupracuje s Českou federací potravinových bank. Z více než 60 svých hypermarketů pravidelně daruje sedmi potravinovým bankám v celkem sedmi regionech České republiky potravinové přebytky. „Od září letošního roku jsme nově spustili pilotní program na darování čerstvých potravin, tím se opět podařilo rozšířit sortiment a výrazně zvýšit jejich množství,“ říká Martina Šilhánová, manažerka společenské odpovědnosti Tesco. Z 15 hypermarketů v Praze, Brně a Ostravě je tak pravidelně darováno ovoce, zelenina a čerstvé pečivo. Od září do dnešního dne se díky tomu podařilo darovat více než 30 tun čerstvých potravin.

Boj proti plýtvání potravinami

Prevence plýtvání potravinami je jednou z klíčových oblastí, na kterou se Tesco v rámci své společenské odpovědnosti zaměřuje nejen celosvětově, ale i v České republice. Na globální úrovni se společnost aktivně zapojila do Programu OSN pro životní prostředí, účastní se kampaní Think.Eat.Save a je součástí projektu European Fusions. V České republice kromě spoluorganizace Národní potravinové sbírky Tesco spolupracuje s Českou federací potravinových bank a aktivně se snaží předcházet vzniku potravinového odpadu. „Do pravidelné celoroční spolupráce s Potravinovými bankami se zapojilo již více než šest desítek našich hypermarketů a za dobu naší spolupráce jsme darovali více než 62 tun potravin,“ upřesňuje Martina Šilhánová. V letošním roce se Tesco již podruhé stalo generálním partnerem a spoluorganizátorem konference FOOD WASTE 2015 zaměřené na boj proti plýtvání potravinami. Zde také Tesco deklarovalo svůj cíl napříč byznysem ve střední Evropě, že nebudou vyhozeny žádné potraviny, které mohou být zkonzumované. Veškeré potravinové přebytky Tesco daruje Potravinovým bankám a charitativním organizacím, aby pomáhaly lidem v nouzi.

 

 

Darování potravin a pomoc lidem v nouzi

  • V Česku žije nyní až 900 000 lidí pod hranicí chudoby.
  • Podle údajů neziskových organizací vyhodí každý Čech za rok v průměru 63 kg potravin.
  • Potravinové banky podporují v ČR více jak 350 organizací a sociálních institucí, jedná se především o azylové domy a noclehárny pro bezdomovce, dětské domovy, komunitní centra, hospice a další organizace pomáhající lidem v nouzi.

 

Tesco v ČR

  • Spolupracuje s Potravinovou bankou od roku 2013.
  • Darovalo již více než 300 tisíc položek, což představuje přes 62 tun trvanlivých potravin, stačilo by to na přípravu 155 000 porcí* jídla.
  • V září 2015 odstartovalo pilotní projekt darování ovoce, zeleniny a pečiva ze 17 hypermarketů v Praze, Brně, Ivančicích, Ostravě a Liberci. Za dobu pilotu Tesco darovalo již více než 30 tun čerstvých potravin.