flickrlinkedin

Ministr Jurečka navštívil společně s vedením společnosti TESCO tradiční české pěstitele a dodavatele brambor, firmy BROP a SENAGRO

Pelhřimov, 14. dubna 2015 – Ministr zemědělství Marian Jurečka přijal pozvání Evropského generálního ředitele společnosti Tesco Davida Morrise a společně navštívili tradiční české pěstitele a dodavatele brambor z Vysočiny, společnosti BROP a SENAGRO.  Dlouhodobá podpora a spolupráce s českými dodavateli patří ke klíčovým pilířům podnikání společnosti Tesco. Důkazem toho je mimo jiné spolupráce s těmito dvěma firmami, které dnes i díky tomu patří mezi jedny z nejvýznamnějších pěstitelů a dodavatelů brambor na českém trhu.

Dlouhodobá spolupráce a společné plánování s klíčovým partnerem jako je Tesco umožňuje malým i středně velkým českým firmám investice do nejmodernějších technologií, rozšiřování produkce a díky tomu také export do zahraničí. „Dlouhodobě se nám daří vytvářet příležitosti pro české zemědělce, pěstitele a lokální dodavatele a umožňujeme jim vyvážet výrobky na jiné trhy prostřednictvím značky Tesco. Za uplynulý kalendářní rok dosáhl export českých potravin prostřednictvím společnosti Tesco částky 3,7 miliardy korun,“ říká Patrik Dojčinovič, ředitel pro čerstvé potraviny Tesco pro Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Polsko.

Je dobré vidět na českém trhu funkční model dlouhodobé spolupráce českého dodavatele či zemědělce, jako je Brop, s řetězci. Prioritou ministerstva zemědělství je podpora českých potravin a vzdělávání českých spotřebitelů, aby rozeznávali a při nakupování preferovali potraviny od českých dodavatelů,” řekl při návštěvě firmy Brop v Senožatech ministr zemědělství Marian Jurečka.

Příkladem takovéto úspěšné dlouhodobé spolupráce jsou i tradiční čeští pěstitelé a dodavatelé z Vysočiny, společnosti BROP a SENAGRO. Od samého počátku se staly jedním z klíčových dodavatelů společnosti Tesco, které dodávají 60 % brambor ze své celkové produkce. „S Tesco spolupracujeme již 16 let, je pro nás nejvýznamnějším odběratelem, kterému ročně dodáváme více než 14 000 tun brambor. Díky této spolupráci jsme mohli vybavit naše společnosti např. Polisherem, což je speciální a velice šetrná myčka na brambory, anebo paletizátorem, to je automatický stroj, který sám ukládá pytle různých hmotností na palety. Získali jsme tak technologický náskok před konkurencí, včetně té zahraniční,“ uvádí spolumajitel společnosti BROP Pavel Ošťádal.

Aktuálně BROP množí sadbu brambor na ploše více než 110 hektarů, konzumní brambory pěstuje společné s partnery na ploše o více než 500 ha, přičemž pozdní brambory má na Vysočině a rané brambory v Polabí, tedy v tradičních bramborářských oblastech. Díky spojení s mnoha šlechtitelskými firmami produkuje BROP v Čechách brambory mnoha odrůd. K vlajkovým lodím patří bezesporu odrůda Bernadette. Tato poloraná salátová odrůda se vyznačuje oválným tvarem hlíz se žlutou slupkou a žlutou dužninou. Její největší předností je dlouhá doba dormance (neklíčí ve skladech), takže je ideální odrůdou na dlouhodobé skladování v chlazeném skladu.

Díky vysokým kvalitativním nárokům našeho nejvýznamnějšího partnera Tesco jsme nuceni stále zvyšovat tlak na kvalitu námi pěstovaných brambor,“ dodává Ošťádal. Během posledních let firmy s více než stovkou zaměstnanců investovaly značné prostředky do výrobních technologií a nákupu zemědělských ploch a vybudovaly moderní mycí a balící linku, která umožňuje připravovat různé varianty maloobchodního balení mytých brambor. Vedle toho mají i značné skladovací prostory a moderní chlazený sklad.