flickrlinkedin

Dárky na Mikuláše pořídíme do 500 korun!

V mikulášském balíčku dostanou děti nejčastěji sladkosti a ovoce, hračky v něm najdou spíše výjimečně. Vyplývá to z průzkumu společnosti Tesco.-

 Sladkosti v podobě čokoládových figurek, bonbonů nebo ovoce, to jsou dárky, které dostávají české děti na Mikuláše nejčastěji. Za takovýto balíček pak utratí jejich rodiče nebo prarodiče částku do 500 korun. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu* společnosti Tesco. Mikuláš se již tradičně slaví v předvečer svátku sv. Mikuláše, tedy 5. prosince.

Dárky rozpočet nezatíží

Výdaje za vánoční dárky představují v mnoha případech nezanedbatelnou částku. O dárcích na Mikuláše to však neplatí a útrata se v tomto případě pohybuje v řádech několika stovek korun. Vyplývá to z údajů průzkumu Tesco, ve kterém 57 % respondentů uvedlo, že částka nepřekročí 500 korun. Třetina dotázaných (34 %) dokonce uvedla, že tyto dárky pořídí do 100 korun. Jen     7 % pak za tento nákup zaplatí do 1000 korun.

Vedou sladkosti a ovoce

Dárky v podobě hraček jsou doménou především Štědrého dne, na Mikuláše se jich dočká jen málokdo (4 %). Do mikulášských balíčků tak nejčastěji míří sladkosti, objeví se ve dvou třetinách (69 %) z nich. „Ve výběru stále vedou typické cukrovinky, jako například čokolády, čokoládové figurky a bonbony, ale stále více se setkáváme i se zvýšenou poptávkou po ovoci a to i po tom exotickém,” říká Václav Koukolíček, manažer externí komunikace společnosti Tesco. Právě ovoce je druhým nejčastějším (23 %) dárkem v mikulášské nadílce.  Vedle tradičních pomerančů, mandarinek nebo banánů se o slovo hlásí papája, maracuja nebo liči. Tento trend potvrzují i samotná prodejní čísla. „V předvánočním období se výrazně zvyšují prodeje exotického ovoce, často se jedná o nárůsty v řádech stovek procent,” potvrzuje Václav Koukolíček.

Žebříčku oblíbenosti exotického ovoce již několik let vévodí tradiční banány, ananas a kiwi. Exotické ovoce nabízí ale i řadu netradičních chutí a tvarů, vedle toho je přímo nabyté vitamíny. V předvánoční nabídce Tesco jsou z exotických druhů dostupné např. plody: papája, maracuja, mango, hruška nashi, fíky, liči, physalis, mangostan, pitahaya, granátová jablka nebo zatím méně známé druhy jako tamarillo, kumquat karambola. Exotické ovoce je také častým doplňkem štědrovečerní tabule nebo silvestrovských oslav.

 

* Průzkum společnosti Dunnhumby pro Tesco se uskutečnil v listopadu 2015. Účastnilo se jej přes 400 respondentů.