flickrlinkedin

Čtvrtá Národní potravinová sbírka Ve více než 100 Tesco obchodech mohou zákazníci darovat potraviny

- V sobotu 12. listopadu bude po celé České republice probíhat čtvrtý ročník Národní potravinové sbírky. Od 8:00 do 20:00 mohou lidé darovat trvanlivé potraviny například ve 103 prodejnách Tesco. -

Praha, 9. listopadu 2016 – Do darování potravinových přebytků se mohou zapojit velké společnosti, ale i jednotlivci, a to například už v sobotu 12. listopadu, kdy bude v Česku probíhat čtvrtý ročník Národní potravinové sbírky. Jedním z iniciátorů této sbírky je Tesco, které se i letos do potravinové sbírky hrdě zapojí.  Zákazníci tak budou moci ve 103 obchodech Tesco po celé republice od 8:00 do 20:00 v sobotu 12. listopadu koupit potraviny, které budou prostřednictvím České federace potravinových bank rozděleny lidem v nouzi.

Tesco dar navýší o dalších 20 %

Všechny potraviny, které se během druhé listopadové soboty vyberou, půjdou do charitativních organizací, které poskytují pomoc zejména matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám, dětem z dětských domovů a seniorům. Tesco celkový dar svých zákazníků navýší o dalších 20 procent.  I letos sbírku organizuje platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou Federací potravinových bank a Armádou spásy.

Společnost Tesco úzce spolupracuje s Českou federací potravinových bank už od roku 2013. Nejprve se darovaly hlavně trvanlivé potraviny. V září loňského roku Tesco spustilo pilotní program na darování čerstvých potravin, který dopadl velmi úspěšně.  „Od července letošního roku jsme proto rozšířili program na darování čerstvých potravin do dalších 42 našich obchodů. Nyní 67 prodejen z celé České republiky pravidelně daruje potravinové přebyty v podobě jak trvanlivých potravin, tak i ovoce, zeleniny a čerstvého pečiva,” říká Yana Pancheva, manažerka společenské odpovědnosti. Od začátku spolupráce až do dnešního dne se tak podařilo darovat více než 409 tun potravin.

Všechny obchody Tesco budou darovat potraviny potřebným

Na středoevropské konferenci “No Food to Waste” v Budapešti oznámilo Tesco svůj závazek, že do roku 2020 se budou všechny obchody Tesco podílet na darování  potravinových přebytků potřebným. V současnosti daruje denně potravinové přebytky více než 280 obchodů Tesco ve střední Evropě, do konce roku by tento počet obchodů měl stoupnout až na 340. Přepočteno na počet jídel, do letošního léta Tesco ve střední Evropě darovalo přes 5 000 tun potravin, což odpovídá téměř 13 milionům jídel. Z toho 409  tun pochází z Tesco ČR.

 

 

 

 

Darování potravin a pomoc lidem v nouzi

  • Skoro desetina obyvatel Česka, což představuje zhruba jeden milion lidí, žije pod hranicí příjmové chudoby.
  • Podle údajů neziskových organizací vyhodí každý Čech za rok v průměru 63 kg potravin.
  • Potravinové banky podporuje v České republice více než 350 organizací a sociálních institucí. Především je o  azylové domy a noclehárny pro bezdomovce, komunitní centra, dětské domovy, hospice a další organizace, které pomáhají lidem v nouzi.

 

Tesco v ČR

  • S Českou federací potravinových bank spolupracuje od roku 2013.
  • Darovalo se přes 409 tun potravin.
  • V létě 2016 se projekt rozšířil o darovaní ovoce, zeleniny a pečiva a probíhá na 67 hypermarketech po celé republice.
  • Tesco oznámilo svůj závazek, že do roku 2020 se budou všechny obchody Tesco podílet na darování  potravinových přebytků potřebným .
  • V soutěži TOP Odpovědná firma 2016 získalo Tesco bronz ve dvou kategoriích, a to TOP Odpovědná velká firma 2016 a Společensky prospěšný projekt.