flickrlinkedin

62 tun pomoci lidem v nouzi

- Tesco daruje již dva roky potravinové přebytky prostřednictvím Potravinových bank. Za tu dobu bylo díky této spolupráci rozděleno více jak 62 tun potravin lidem v nouzi. -

 

Praha, 15. října 2015 – Více než 155 000 porcí* jídla za dva roky – to je množství, které Tesco darovalo prostřednictvím Potravinových bank v Česku. V současnosti je do spolupráce s Potravinovými bankami zapojeno více než 60 hypermarketů společnosti Tesco a tento počet se neustále zvyšuje. Nově byl spuštěn i pilotní projekt na darování čerstvých potravin – ovoce, zeleniny a pečiva. Údaje zveřejnilo Tesco při příležitosti zítřejšího Světového dne výživy.

 

Tesco nechce plýtvat potravinami

Téma plýtvání potravin je celospolečenským problémem, potvrzují to i zjištění nejnovějšího průzkumu, který uvádí, že 4 z 10 Čechů vyhazují potraviny alespoň několikrát měsíčně. Nejčastějšími důvody k vyhazování potravin je to, že jsou plesnivé či shnilé. Nejvíce se vyhazuje tradičně ovoce, zelenina či pečivo. Společnost Tesco se dlouhodobě snaží předcházet vzniku potravinového odpadu. Na nedávné pražské mezinárodní konferenci FOOD WASTE 2015 představilo Tesco svůj cíl napříč byznysem ve střední Evropě, že nebudou vyhozeny žádné potraviny, které mohou být zkonzumované. Veškeré potravinové přebytky budou darovány Potravinovým bankám a charitativním organizacím, aby pomáhali lidem v nouzi.

 

Společnost Tesco od roku 2013 úzce spolupracuje s Českou federací potravinových bank. Z více než 60 svých hypermarketů pravidelně daruje sedmi potravinovým bankám v celkem sedmi regionech Česka potravinové přebytky. „Od září letošního roku jsme nově spustili pilotní program na darování čerstvých potravin, tím se opět podařilo rozšířit sortiment a výrazně zvýšit jejich množství,“ říká Martina Šilhánová, manažerka společenské odpovědnosti Tesco. Z 15 hypermarketů z Prahy, Brna a Ostravy je tak pravidelně darováno ovoce, zelenina a čerstvé pečivo. Za dobu 6 týdnů bylo díky tomu sesbíráno více než 10 tun těchto potravin.

 

Národní potravinová sbírka se blíží

Darování potravinových přebytků není jen záležitostí velký společností, zapojit se mohou i občané. Ideální příležitost budou mít v sobotu 21. listopadu, kdy bude v Česku probíhat již třetí ročník Národní potravinové sbírky. Tesco bylo jedním z iniciátorů této sbírky a zapojí se do ní i letos. Zákazníci tak budou moci ve více než 90 obchodech Tesco po celé republice třetí listopadovou sobotu od 8:00 do 20:00 zakoupit potraviny, které mohou následně prostřednictvím Potravinové banky věnovat lidem v nouzi. Vybrané potraviny poputují přednostně do charitativních organizací poskytujících pomoc zejména seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětem z dětských domovů. Organizátorem sbírky je i letos platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Potravinovou bankou a Armádou spásy. Podrobnější informace o sbírce naleznete na tomto odkazu: www.potravinypomahaji.cz

 

Darování potravin a pomoc lidem v nouzi

 

  • V Česku žije nyní až 900 000 lidí pod hranicí chudoby.
  • Podle údajů neziskových organizací vyhodí každý Čech za rok v průměru 63 kg potravin.
  • Potravinové banky podporují v ČR více jak 350 organizací a sociálních institucí, jedná se především o azylové domy a noclehárny pro bezdomovce, dětské domovy, komunitní centra, hospice a další organizace pomáhající lidem v nouzi.

Tesco v ČR

 

  • Spolupracuje s Potravinovou bankou od roku 2013.
  • Darovalo již více než 300 tisíc položek, což představuje přes 62 tun trvanlivých potravin, stačilo by to na přípravu 155 000 porcí* jídla.
  • V září 2015 odstartovalo pilotní projekt darování ovoce, zeleniny a pečiva z 15 hypermarketů v Praze, Brně a Ostravě.
  • Za dobu pilotu darovalo již více než 10 tuny čerstvých potravin.

 

*Podle oficiálních statistik představuje 1 porce 0,4 kg potravin.