flickrlinkedin

Češi propadli chuti javorového sirupu

- Zájem zákazníků o tento typický severoamerický pokrm potvrzují prodejní data společnosti Tesco.  -

Přírodní sladidlo získávané z mízy kanadských javorů bylo pro mnohé Čechy po dlouhá léta neznámou a neprávem opomíjenou potravinou. Dnes je vše přesně naopak, Češi si typickou ořechovo-medovou chuť javorového sirupu přímo zamilovali a pro řadu z nich se stal nedílnou součástí každodenního jídelníčku. Tento zvrat lze přičítat zvýšenému zájmu o zdravý životní styl a také dostupnosti této delikatesy. Trend potvrzují i prodejní čísla společnosti Tesco, která ukazují, že zájem zákazníků o javorový sirup výrazně roste.

Skvělá alternativa bílého cukru

Javorový sirup v mnohém připomíná bájný pokrm řeckých bohů - ambrosii, který dával nesmrtelnost a  věčné mládí. Je stejně tak opředen tajemstvím, díky svému složení s řadou vitamínů je prospěšný zdraví a svou konzistencí připomíná med. „Javorový sirup je zdravou alternativou bílého cukru, nahrazuje se tak, že místo čtyř dílů bílého cukru dáváme tři díly javorového sirupu,“ vysvětluje Zuzana Pavelková Šafářová, dietoložka a výživová poradkyně. Toto přírodní sladidlo je vhodnou alternativou i pro děti, které preferují sladkou chuť. Javorový sirup je ceněný také díky svým léčebným účinkům, pomáhá při detoxikaci organismu a používá se jako podpůrný prostředek při nejrůznějších očistných kúrách. Ale i v případě javorového sirupu platí, že nic se nemá přehánět. „Zvláště pokud chcete redukovat svou hmotnost, je nezbytné hlídat celkové množství jakéhokoliv sladidla,“ dodává Zuzana Pavelková Šafářová.

O tom, že obliba javorového sirupu u Čechů výrazně stoupla, svědčí i prodejní čísla. Například javorový sirup pod značkou Tesco finest* patří mezi nejprodávanější položky z této řady. „Velký zájem našich zákazníků o javorový sirup nás mile překvapil, od svého uvedení na trh patří stabilně mezi nejprodávanější položky naší prémiové značky Tesco finest*,“ říká Petra Kozová, nákupčí sortimentu finest* ve společnosti Tesco. Způsobů, jak si nejlépe vychutnat javorový sirup, je celá řada. Můžete například vyzkoušet tradiční lívanečky s javorovým sirupem nebo mrkvové placky s tvarohem, případně pekanový koláč