Sladké a voňavé jahody z Břežan od Českého Brodu

Společnost Berry servis, jeden z největších pěstitelů jahod a drobného ovoce u nás, funguje na českém trhu již 13 let. Začátky podnikání nebyly jednoduché, ale majitelé vydrželi. Dnes se tak mohou chlubit třicetihektarovou plantáží jahod, dvanácti hektarovou plochou malin a jedním hektarem plným ostružinových keřů. Berry servis ročně vypěstuje 350 až 450 tun jahod a 50 tun malin. Úspěšnost firmy mimo jiné dokládá i nyní již sedmiletá spolupráce se společností Tesco, do jejíchž obchodů Berry servis dodává bezmála čtyřicet procent své produkce. Tesco tak svým zákazníkům nabízí nejen jahody, ale i maliny a ostružiny tohoto středočeského pěstitele.

Podnikatelský start tří kamarádů

U založení Berry servisu stála trojice spolužáků z Vysoké školy zemědělské, postupem času zbyli ale jen dva: Martin Louda a Luboš Pokorný. Odvážné duo se vrhlo na pěstování vysoce kvalitní tzv. frigo sadby z Holandska, čímž si vydělalo na nákup polí a hospodářské půdy, kterou postupně rozšiřovali.

Získané mnohaleté zkušenosti vedly nejen k zefektivnění pěstování samotného, ale i k prodloužení doby sklizně jahod. Trefou do černého byl také nákup stále plodících keřů, díky kterým může Berry servis dodávat čerstvé jahody od května až do října.

Cesta z jahodových polí k zákazníkovi

Sklizeň na plantážích Berry servisu se provádí ručně. Brzy ráno tak na pole den co den přichází více než 130 sběračů, jejich počet se samozřejmě odvíjí od počasí a úrody. Po dopoledním sběru putují jahody do tzv. chladícího tunelu, kde jsou prudce zchlazeny na 4 stupně Celsia, čímž si udrží delší trvanlivost. Dalším krokem je kontrola kvality každého plodu a uskladnění v expedičním skladu, kde jsou jahody syceny ozónem zamezujícím šíření choroboplodných houbových zárodků.

Cesta jahod z Berry servisu k zákazníkovi trvá maximálně dva dny. Rychlost je velmi důležitá. Na prodejnách tak jsou k dostání jen ty nejkvalitnější čerstvé jahody.

Více informací o společnosti Berry servis na: http://www.berryservis.cz/