flickrlinkedin

Tesco ve střední Evropě snížilo potravinový odpad téměř o jednu třetinu, ale máme toho ještě mnoho před sebou

Wojtek Sokół

Vedoucí kampaňových programů ve střední Evropě

Právě jsme zveřejnili naši zprávu ohledně potravinového odpadu ve střední Evropě za rok 2017/18, která ukazuje velmi silný pokrok v boji s potravinovým odpadem v našem podnikání.

Objem našeho celkového potravinového odpadu se snížil z 54 102 tun v roce 2016/17 na 38 054 tun v roce 2017/18, což znamená zásadní snížení o 30 % za poslední rok. Je to fantastický výsledek, kterého bychom nedosáhli bez podpory našich kolegů téměř v každém odvětví našeho podnikání – například v dodavatelském řetězci, provozu, distribuci, objednávání a v produktovém týmu. Samozřejmě by to nešlo nebýt práce tisíců kolegů na obchodech, kteří každý den rozhodují, jestli neprodané přebytky potravin z obchodů mohou či nemohou být bezpečně darovány našim partnerům z řad charitativních organizací, které napříč Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Slovenskem pomáhají dodat potraviny lidem v nouzi.

Tato probíhající spolupráce s více než 1100 lokálními potravinovými bankami a charitativními organizacemi nám umožnila darovat přes 10 600 tun dobrého jídla z našich obchodů a distribučních center a poskytnout lidem v nouzi přes 25 milionů snídaní, obědů a večeří.

Z těchto vynikajících výsledků, kterých jsme společně dosáhli, mám stejně jako všichni moji kolegové ve střední Evropě nesmírnou radost. Za minulý rok jsme se učinili další krok k naplnění našeho závazku snížení potravinového odpadu o polovinu do roku 2030 a dlouhodobého přání, aby žádné jídlo vhodné pro lidskou spotřebu nebylo vyhozeno.

Současně vím, že vysoká čísla jako ta výše mohou někdy zastínit podstatu skutečnosti, co znamená bojovat proti potravinovému odpadu a proč je to správné. Loni v listopadu jsem společně se 14 řediteli obchodů Tesco strávil jeden den v potravinové bance v Poznani, kde jsme pomáháli s distribucí potravinových přebytků lidem v nouzi. Stejné aktivity samozřejmě probíhají i v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Na konci dne jsme si sedli a poobědvali společně s lidmi, kteří žijí v blízkém středisku pro lidi bez domova Markot. Z potravinových přebytků darovaných z místních Tesco obchodů připravili moji kolegové kuřecí polévku, karbanátek s vařenými bramborami a rajčatovou omáčkou. Skutečnost, že toto plnohodnotné, chutné a výživné jídlo přivedlo lidi k jednomu stolu, bylo krásné a inspirativní. Tento netradiční den umožnil mně a mým kolegům z obchodu na vlastní oči vidět, že darování neprodaného přebytku potravin skutečně dokáže pomoci lidem v nouzi. Víme, proč je důležité, abychom věnovali veškerým potravinám péči a udělali vše, co je v našich silách, abychom zachránili jídlo před vyhozením do odpadu, ať už je naše pozice v Tescu ve střední Evropě jakákoliv.

Pro více informací prosím navštivte: 

http://www.tescocr.cz/cs/odpovedna-firma/produkty-plytvani-potravinami/plytvani-potravinami