flickrlinkedin

Neziskovky jsou nezbytné k rozvoji regionu

Antonín Crha

Starosta městské části Brno – Bohunice

Neziskové organizace mají velký podíl na tom, jak nejen vypadá ale i žije daná městská část, region. Lidé z těchto organizací mají spousty nápadů na velmi zajímavé projekty. Bohužel je pro ně často složité sehnat prostředky na realizaci. Proto jsem velice rád za projekt řetězce Tesco Vy rozhodujete, my pomáháme. Díky tomu, že není zaměřen pouze na určitý okruh neziskových organizací, se tak nejen náš region může rozvíjet různými směry.

V Brně – Bohunicích, kde působím jako starosta, máme velké množství neziskových organizací. Cením si toho, že se starají o mnoho volnočasových aktivit pro naše občany. Především si vážím práce dobrovolníků, kteří pomáhají s rozvojem naší městské části úplně zadarmo. Dobrovolníci působí jak v organizacích pro děti, seniory, tak pro lidi nemocné. Radnice podporuje některé z těchto organizací, bohužel ale nemá prostředky pro všechny a mnoho skvělých nápadů tak leží v šuplíku. Díky společnosti Tesco mají některé šanci na realizaci.

Organizátoři projektu Vy rozhodujete, my pomáháme předvedli, že dokáží z jistě velkého množství přihlášek vybrat vždy opravdu kvalitní organizace, které případnou výhru využijí pro záslužnou věc. To odráží například letošní výhra brněnské organizace pomáhající lidem s nemocí motýlích křídel - Debra. Organizace se věnuje tématu, které je takzvaně na okraji společnosti. Neznamená to, že by se starala o lidi z vyloučených lokalit nebo lidi bez domova, ale že se věnuje tématu, kterému se společnost nevěnuje, je na okraji zájmu. Podobné organizace shánějí prostředky na svou činnost nejsložitěji.

Jako plus projektu vnímám také to, že se zaměřuje na jednotlivé regiony. Sám jsem totiž zastáncem toho, že by vydělané peníze měly aspoň částečně zůstávat v regionu, kde firma působí. Když tedy řetězec má zisk z prodejů v daném regionu, měl by nějakou jeho část vložit zpátky na rozvoj místního komunitního života. To Tesco dělá.

S projektem Vy rozhodujete, my pomáháme jsem se blíže seznámil teprve letos. Přesvědčil mě ale natolik, že budu vždy rád participovat na akcích s ním spojených. Již nyní jsem zvědavý, jaké zajímavé organizace letos postoupí do finále.